TEDAVİLER
CİHAZLAR
ELEKTROTERAPİ Geri Dön

Sıkılaşma Tedavisi - Elektro Terapi 

Elektrik akımının fiziksel etkilerinden tedavi amacıyla yararlanılması elektroterapi adını alır. Elektroterapi uygulamasının temeli; cilt yüzeyi, cilt altı dokuları ve derin kas gruplarının yüksek frekanslı elektriksel uyarılarla aktive edilmesi esasına dayanmaktadır. Bölgesel yağlanmalar, selülit ve ağrı tedavisi amaçlı kullanılır.

Elektroterapide kasların başlangıç ve bitim noktalarına yerleştirilen elektrotlara doğru akım verilerek uygulanır. Titreşim etkisi 72 saat devam ettiğinden haftada 2 kez uygulanması gerekir.

Elektroterapi sarkık ve güçsüz kasların toparlanmasını, uygulama bölgesinin sıkılaşmasını sağlar. İşlem esnasında uygulama alanlarındaki aktivite dokulardaki oksijenlenmeyi artırarak yağların yakımını hızlandırır.

Elektroterapi kimyasal etki olmadan kasların çalışmasını, güçlenmesini, artık maddelerin temizlenmesini sağlar. 

Elektroterapinin amacı nedir?

Elektroterapinin oluşturduğu etkiyle vazodilatasyon (kılcal damarların genişletilmesi) ve lipoliz (yağ yakımı) gerçekleştirilir. Dokularda oluşturulan yüzeyel ısınma ile metabolizmanın hızlanması, kan dolaşımının artması ve lenfatik dolaşım sağlanır. Selülit, bölgesel yağlanma ve elastikiyet kayıplarının yanında, ağrı tedavisi ve fizik tedavi alanlarında da faydası görülen bir tedavi çeşididir. Diğer uygulamalarla kombine edilebilmesi başarı şansını artırır.

Elektroterapi Yönteminin Fizyolojik Etki Mekanizması

Tüm hücrelerin kendi elektrik akımları mevcuttur. Özellikle sinir ve kas hücreleri uyarılabilir hücrelerdir.  Normalde istirahatte ki hücre membranları  – 60 mV, hücre uyarıldığında ise +35 mV’ a kadar çıkar. Bunun sebebi hücrre içi ve dışı K+, Na + dengesi ve hücre membranının bu iyonlara geçirgenliğinin farklı oluşudur. Uyarılan hücredeki elektrik farklılık tıpkı bir domino taşı gibi diğer hücrelere aktarılır. 

Sinir ve kas hücreleri uyarılabilir hücrelerdir. Herhangi bir uyarı sinir ve kas hücrelerinin elektrik potansiyellerini değiştirir. İşte membran potansiyelindeki bu hızlı değişiklik aksiyon potansiyeli olarak adlandırılır. Aksiyon potansiyeli sinir lifi boyunca ilerler. Uyarı bittiğinde tekrar istirahat potansiyeline döner.

Bir aksiyon potansiyelinin oluşabilmesi için uyarının şiddeti ve süresi eşik değerin üzerinde olmalıdır. Aksiyon potansiyelinin ilerleme hızı sinir lifinin yapısına bağlıdır. Bir sinir lifinin kalın ve miyelinli olması o lifin daha kolay uyarılabilmesini ve uyarının da hızlı iletilmesini sağlar, kas liflerini uyarabilmek için daha uzun süreli uyarılara ihtiyaç vardır. Sinir ve kas lifleri yeterli şiddette ve uygun şekilde elektrik akımı ile uyarılabilir ve aksiyon potansiyelleri başlatılabilir. Bu özellik elektroterapinin de temelini oluşturur.

Elektroterapide kullanılan bazı akımlar ve etkileri şöyledir:

1. Doğru Akım: Dokuda iyon hareketi ile kimyasal değişikliklere yol açar. Doku içine iyon transferi veya iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla kullanılır.

2. Alçak Frekanslı Akımlar: Sinir ve kas liflerini uyarabilirler ve kas kontraksiyonu veya ağrının giderilmesi amacıyla kullanılırlar.

3. Orta  Frekanslı Akımlar:Pratikte uygulanan modülasyonları interferansiyel akımlardır.


ELEKTROTERAPİ (Bölgesel Fazlalıklar ve Deforme Olmuş Kaslar İçin..)

Elektroterapi, kaslara aktif egzersiz etkisi uygulayarak deforme olmuş kas ve sarkmış dokuları sıkılaştırıp toparlar. Aynı zamanda kasların aktif hareketi yağ yakımını artırarak lokal fazlalıkları giderir. Elektroterapi yöntemi problemin yerine göre karın, kalça, basen, bacaklar gibi doğrudan ihtiyaç olan bölge üzerinde çalışılmasına olanak verir. 

3. seanstan itibaren sonuçları görmeye başlar bundan dolayı konunun takibi de çok önemlidir. Bu nedenle kaç kilo verildiği, ne kadarının yağdan gittiği, kas oranının ne kadar arttığı her hafta yeniden yapılan vücut analizi ve ölçümlerle belirlenir. Her hafta yapılan analiz ve ölçümler kişinin kendi otokontrolünü ve disiplinini sağlamak açısından da önemlidir. Ayrıca her hafta alınan analizlerin yorumlanması ve rakamsal farklılıkların gözlenmesi kişileri çok ciddi boyutta motive eder. 


Elektroterapinin uygulanma alanları nerelerdir?

• Göğüs

• Yüz

• Kalça

• Göbek

• Karın

• Basen

• Popo

• Bel çevresi 

 

Elektroterapi cihazı nasıl çalışır?

Elektroterapi cihazlarında 16-24 elektrot ucu mevcuttur. İncelmesi istenilen bölgelere bu uçlar yapıştırılır ve azar azar olmak üzere elektrik şokları verilir. Elektroterapinin diğer bir avantajı, çok sayıda elektrod ucu olduğu için vücudun birden fazla vücut bölgesinde eş zamanlı incelme sağlanabilmektedir.

Elektroterapi seansları nasıl düzenlenir?

Elektroterapide her seans ortalama 45 dakika kadar sürmekte olup, hasta elektroterapi seansına alınmadan önce bir takım testlerden geçirilir. Kişinin vücut yağlarının dağılımı ve yoğunluğunun tespit edilmesi sonrasında hangi elektroterapi uygulamasına alınacağı, uygulamayı yapacak olan uzman tarafından kararlaştırılır. Elektroterapi tedavisi ortalama 24 seansta tamamlanır.

Elektroterapide kaçıncı seanstan sonra sonuç alınır?

Elektroterapi tedavisinin etkisini göstermesi genelde 3. veya 4. seanstan itibaren olmaktadır. 12. seanstan itibaren gözle görülür bir zayıflama söz konusu olur. Tedavinin sonunda ortalama bir liposuction ameliyatı yaptırılmış kadar bölgesel incelme ve yağlarda erime görülür.

Elektroterapi tedavisi sırasında hastanın yapması gereken bir şey var mıdır?

Elektroterapi uygulaması alınırken, tedavi boyunca kas hücrelerinin gelişimini sağlamak ve kas dokusunu büyütmek için alfa-hidroksi asitleri ve L-karnitin bakımından zengin yiyeceklerle beslenme önerilmektedir. Tüketilmesi tavsiye edilen besinler guarana ekstresi, kafeinli içecekler ve meyve suları (limon, ananas, greyfurt gibi). 
CRYO COOL SOĞUK LİPOLİZ CRYO COOL Bölgesel zayıflama ve Selülit tedavisinde kullanılan SOĞUK LİPOLİZ cihazıdır. Aynı zamanda RADYOFREKANS, VAKUM, LED, INFRARED VE DERMAROLLER ile inceltirken sıkılaştırır. 4 ayrı başlıkla gözaltı torbaları, gıdı-kol-karın-bacak içi sarkmalarında da çok etkilidir.
Ayrıntılar
Excell - Derm PRO II... İğnesiz MEZOTERAPİ cihazıdır. IMRF teknolojisini barındıran "İĞNESİZ MEZOTERAPİ CİHAZI"dır. Acı sızı olmadan kırışıklık, leke, akne, sarkma, gençleşme amaçlı SAÇ ve CİLT MEZOTERAPİSİnde kullanılır. Cihaz 4-6 mm derinliğine kadar mezoterapi solüsyonunu iletir.
Ayrıntılar
RE-FACE PLAZMA ENERJİSİ TEDAVİLERİ AKNE TEDAVİSİ BEN ALIMI İZ- SKAR TEDAVİSİ KILCAL DAMAR TEDAVİSİLEKE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ AMELİYATSIZ GÖZKAPAĞI ESTETİĞİ FİBROMYALJİ TEDAVİSİ
Ayrıntılar
EXCELL DERM PRO II
Ayrıntılar
CRYO COOL SOĞUK LİPOLİZ
Ayrıntılar
ROOBART RIP 25 IP Lazer + Radyofrekans kombinasyonudur. Bir çok dalga boyu kullanılarak farklı tedaviler yapılmasını sağlar. Özellikle kırışık ciltlerin ÜTÜLENMESİ, cilt gençleştirilmesi, sarkma, leke, akne, kılcal damar tedavilerinde kullanılır. Roobart RIP 25 EPIL ise EPİLASYON amaçlıdır.
Ayrıntılar
OZONASAN OZON JENERATÖR OZONASAN ozon jeneratörü, oksijen tüpünden gelen oksijeni OZON' a çeviren digital fotometrik sisteme sahip CE belgeli bir cihazdır. DOĞRU OZON JENERATÖRÜ, DOĞRU DOZ, DOĞRU HASTA, DOĞRU FORMAT ve DOĞRU HEKİM ozonterapide başarı sağlar.
Ayrıntılar
OZONOSAN OZON SAUNA Ozonun bir kabinde sıcak buhar eşliğinde baş hariç ciltten tüm vücuda nüfuz etmesine dayalı terapidir. Cilt yoluyla alınan ozon özellikle ENDOKRİN sistem bozuklukları ve ZAYIFLAMADA kullanılır.
Ayrıntılar
ELEKTROTERAPİ Galvanik elektrik akımının vücuda titreşimi ileten özel petler aracılığı ile verilmesi işlemidir. Kasları sıkılaştırıp güçlendirirken sağladığı vazodilatasyon ile yağların erimesini sağlayan bir işlemdir. İşlem bittikten sonra titreşimler 72 saat devam ettiğinden etkisi de aynı şekilde devam eder.
Ayrıntılar
PRP SANTRİFÜJ SİSTEM Sağlıklı PRP (Platalet Rich Plazma) eldesi için orijinal tüplerin yanı sıra iyi bir PRP santrifüj cihazı gerekir. L 500 PRP santrifüj sistemi bir sabit, iki açılır rotor ,5000 devirle yüksek yoğunluklu PRP elde edilmesini sağlar.
Ayrıntılar
LAZER AKUPUNKTUR Lazer Akupunktur; hücre uyarıcı, ödem çözücü, ağrı kesici ve damar genişletici ekileriyle akupunktur iğnelerinin yaptığı etkiyi can acıtmadan yapar.Lazer nöral terapide zar potansiyelini yaklaşık 90 mV. ‘a kadar yükselten prokain’e benzer bir etkiye sahiptir. Lazer ışınındaki enerji hücre potansiyel
Ayrıntılar
ELEKTROAKUPUNTUR Elektroakupunktur: akupunktur noktalarına veya ağrılı bölgelere düşük frekanslı elektrik akımı verilmesi ile yapılan tedavi yönteminin adıdır.
Ayrıntılar
KULAK ELEKTROAKUPUNKTUR Agiskop cihazı ile kulaktaki akupunktur noktalarının 7 ayrı alanda farklı frekanslarda elektrik akımıyla uyarılması ve tedavisinde kullanılan cihazdır.
Ayrıntılar
DERMAPEN Dermapen ucunda 12 adet titanyum iğnesi olan kalem şeklinde elektrikle çalışan bir cihazdır.
Ayrıntılar
DERMAROLLER 540 adet titanyum iğne ucu içeren cilt üzerinde gezdirildiğinde kendi etrafında dönerek cildin stratum corneum tabakasını inceltip delen mezoterapi için ön hazırlık cihazıdır.
Ayrıntılar
Uzm. Dr. Sevda TAN Fethiye Mh. FSM Bulvarı No.155 16140 Nilüfer / BURSA TEL :: +90 224 243 01 31, 05308423862 FAX :: +90 224 243 01 31 E-MAIL : bilgi@drsevdatan.com
Bu web sitesinde bulunan yazıların tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılmaya çalışılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zararlar nedeniyle Dr. Sevda Tan sorumlu tutulamaz.
Medya KÜP